Mirror

Błyszcząca glazura - zastosowanie na ciepło lub na zimno

Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
Gluten free
MIRROR

Opis

MIRROR zostały specjalnie opracowane do "lustrzanego" wykańczania tortów lodowych, semifreddo, bavarese, musów i tortów. Glazury MIRROR są charakterystyczne z powodu ich połysku, który zachowują bez zmian również w niskich temperaturach (-20°C), nadając słodyczom niezwykle elegancki wygląd Cała gama MIRROR dzięki swej recepturze, bogatej w składniki nadające smak, pozwala otrzymać produkty finalne o najwyższej jakości, o intensywnym, wyrafinowanym smaku. MIRROR mogą być używane również na nachylonych powierzchniach (boki tortów), ponieważ nie spływają w dół i nie tworzą niepożądanych i nieestetycznych "kleksów" na podkładce do tortów.

Opakowanie

MIRROR CZEKOLADA CIEMNA, BIALA, GIANDUJA i MIRROR KARMELOWY: pojemniki 6 kg. MIRROR TRUSKAWKA, MALINA, CYTRYNA, OWOCE LEŚNE, WIŚNIA AMARENA, KIWI, PISTACJA, TROPICAL i NEUTRAL: pojemniki 3 kg.

Opis użycia

Pobrać z opakowania potrzebną ilość MIRROR i podgrzać w kuchence mikrofalowej (400-500W) lub w łaźni wodnej w temp. 40-45°C (MIRROR KARMELOWY i MIRROR NEUTRAL w temp. 50-55°C), następnie szybko wymieszać bez napowietrzania. Układać wyroby do glazurowania na specjalnych grillach i pokrywać je glazurą MIRROR, rozprowadzając łopatką i lekko nimi poruszając, do dokładnego rozprowadzenia glazury. MIRROR mogą być używane z dobrym efektem również bez podgrzewania: w tym przypadku kilka chwil przed aplikacją na powierzchni ciasta, należy je uplastycznić, mieszając łopatką.

UWAGA: bardzo ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie produkty na bazie śmietany, do których stosowane są MIRROR są wcześniej "ustabilizowane" z LILLY lub z żelatyną pochodzenia zwierzęcego.
Wszystkie rodzaje mogą być używane z BLITZ ICE GLITTER GOLD i SILVER (sugerujemy ilość między 10 a 40%).

- Pastelowy lukier z białą czekoladą i Mirrorem:
RENO BIANCO g 1.000
Świeża śmietana g 200
Mleko g 200
Owoce z dodatkiem  MIRROR lub MIRROR WHITE CHOCOLATE g 300

Doprowadzić śmietankę i mleko do temperatury wrzenia, dodać wcześniej stopioną czekoladę i wymieszać delikatnie. Dodaj MIRROR do wyboru i mieszać eliminując powstawanie pęcherzyków powietrza.